2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь

31 січня 2025

     2 лютого, на честь дня заснування Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів у 1971 році в м. Рамсар (Іран), відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь.

     Цей день започатковано для привернення уваги до важливості водно-болотних екосистем для людей та вперше відзначено у 1997 році. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій по всьому світі. Рамсарський Секретаріат щорічно пропонує тему свята і за підтримки партнерів готує та поширює інформаційні матеріали, які можна знайти за посиланням https://www.worldwetlandsday.org/materials#.

     Тема 2025 року – „Захист водно-болотних угідь для нашого спільного майбутнього”.

     Короткий лозунг „Цінуй. Захищай. Надихай.”

     Секретаріат Рамсарської конвенції наголошує, що Всесвітній день водно-болотних угідь у 2025 році підкреслює необхідність співпраці та планування, оскільки ми будуємо майбутнє, у якому всі люди всюди й надалі повинні могти отримувати користь від життєво необхідних екосистемних послуг, які надають водно-болотні угіддя. Цінуючи та захищаючи водно-болотні угіддя сьогодні – і надихаючи один одного в цих об’єднаних зусиллях – ми краще забезпечимо наше спільне майбутнє та добробут.

     Цьогорічна кампанія містить три ключові повідомлення:

  • Захист водно-болотних угідь світу є нашим спільним інтересом – це захищає нас усіх.
  • Майбутнє людства залежить від сміливих дій сьогодні для захисту та відновлення цих незамінних екосистем.
  • 15-та Конференція Договірних Сторін Конвенції об’єднує нас у глобальних зусиллях сприяти збереженню водно-болотних угідь та забезпечення безперервності їх переваг.

     „Здорові” водно-болотні угіддя мають вирішальне значення для пом’якшення клімату, адаптації, біорізноманіття та здоров’я людини. Проте несталий розвиток, забруднення та зміна клімату продовжують загрожувати цим важливим екосистемам. Захист водно-болотних угідь заради нашого спільного майбутнього потребує співпраці в розробці політики, нормативних актів та громадських ініціатив, які сприяють ефективному збереженню та раціональному використанню. Забезпечення здоров’я водно-болотних угідь світу дозволить майбутнім поколінням насолоджуватися їхніми екологічними, економічними та культурними перевагами – і сприятиме сталому, процвітаючому майбутньому для всіх.

     Україна є однією з активних учасниць Рамсарської конвенції і щорічно відзначає Всесвітній день водно-болотних угідь організовуючи різноманітні заходи та акції.

     До Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення включені 50 водно-болотних угідь України.

     Але, незважаючи на зусилля природоохоронців та держави зберегти водно-болотні угіддя та інші природні території, основною темою останніх років є вплив агресії російської федерації проти України, який поширюється на всю територію України і може загрожувати екологічному характеру всіх водно-болотних угідь в Україні. Використання рф далекобійної артилерії, балістичного озброєння, безпілотних літальних апаратів та іншого сучасного військово-технічного обладнання робить можливим досягнення будь якої точки України та проведення боїв як на суші, та і на морі.

     На території області нараховується 1401 річка загальною довжиною 6066 км, 26 водосховищ загальною площею водного плеса 3579 га, 886 ставків - 5627 га. У звітному році, як і в попередні роки, через кліматичні зміни спостерігалися низька водність та суттєве збільшення періодів маловоддя. Це призвело до порушення стабільності природних екологічних систем і різкого погіршення умов забезпечення водою населення та галузей економіки (Детальніше Басейн річки).

     Пріоритетами в напрямку відтворення водно-болотних систем на території Тернопільської області є виявлення і забезпечення охороною цінних об’єктів, а також екологічно безпечне використання їх ресурсів. У 2024 році внесено на розгляд до Тернопільської обласної ради пропозиції про оголошення ландшафтного заказника місцевого значення „Базарський” площею 32,0 га і гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення „Джерело „Вулиця” площею 0,10 га.

     Адміністрацією Кременецького ботанічного саду підготовлено до Кременецької міської ради наукове обґрунтування про створення ботанічного заказника місцевого значення „Білокриницьке карбонатне болото” на території Білокриницької сільської ради. Охорона та збереження даної екосистеми мають історичну, природоохоронну, наукову, водозахисну та кліматорегулюючу цінності. Вирішується питання надання статусу об’єкта природно-заповідного фонду.